HasOS Günlükleri – 2013.05.06 Durum Güncellemesi

1,5 ay kadar önce geliştirmeye başladığım Has Operating System ana başlığı altındaki çalışmalarımın ilk aşamasını tamamladım. Günlükler’in ilk yazısında bahsini ettiğim ilk dört aşama şu an sorunsuz bir şekilde üretim ortamına taşınabilir durumda… Bir yandan da lisans bitirme projesi olarak başladığım bu projenin mevcut konumunu, danışman hocamla da görüşüp anlaşmamız sonucunda artık tezlendirebilirim…

Mevcut yetenekleri ve bulunulan konumu kısaca özetlersem:

 • Disk sektörlerine doğrudan okuma/yazma erişimi sağlayabileceğim araçlar programlandı. Bu araçlar sayesinde bölüm tablosuna müdehale edebiliyor, MBR ve VBR sektörlerine, yazmış olduğum programları kaydedebiliyorum. Sadece bu sektörlere değil, disk üzerindeki herhangi bir sektöre de doğrudan erişim yetisi mevcut.
 • IBM PC / Intel x86 mimarisinin boot işlemini BIOS’tan devralacak ve bu mimari için geliştirilmiş mevcut tüm diğer işletim sistemlerine devredebilecek MBR program kodu tamamlandı.
 • Boot işlemini MBR programından devralacak ve çoklu işletim sistemi açabilme seçeneği sunabilen bir VBR programı hazırlandı.
 • VBR programı dahilinde, boot aşamasında disk üzerindeki istenilen sektöre doğrudan okuma/yazma erişimi sağlayabilecek Boot-Time Disk Driver API’ları gerçeklendi.
 • Gene VBR programı dahilinde, kullanıcı ile interaktif bir haberleşme sağlayıp seçime yönelik işletim sistemini açabilme imkanı gerçekleştirildi. Yani: Boot Menu.
HasOS VBR on production

HasOS VBR on production

Bu noktadan itibaren, boot menü içerisinde HasOS seçiliminden sonra PC’yi protected moda geçirmek gerekiyor ki çalışmalarım o yönde devam edecek. Mevcut assemblerların ihtiyacım olan ve ekstra düşündüğüm bazı özellikleri sağlamamasından ötürü öncelikli olarak bir assembler geliştirmeyi planlıyorum, ki daha önce yazmış olduğum Motorola 680x Emülatörü projesinin çekirdek kısımlarının, yeni geliştirecek olduğum assembler konusunda çok yardımcı olacağını öngörüyorum. İsmi bile hazır: HASM :) Hassembler da olabilir :))

Ve son olarak yukarıda bahsini ettiğim araçların, MBR ve VBR programlarının kodlarını, tezimi hazırlayıp savunmamı yaptıktan sonra burada yayınlayıp, işlem adımlarını dilim döndüğünce anlatmaya, açıklamaya çalışacağım.

Şimdilik bu kadar…

Hasan MANZAK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

HasOS Günlükleri – 2013.05.06 Durum Güncellemesi için 9 cevap

 1. BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ diyorki:

  Hasan hocam, Çalışmalarını büyük bir takdirle izliyorum ve okuyorum.. Çok güzel çalışmalara imza atıyorsun inşallah hep böyle ilerlersin….

 2. Ebubekir KARUL diyorki:

  Elinize sağlık, neden sıfırdan bir assembler yazmak yerine linux tarafındaki nasm’ı kullanmıyorsunuz ? Sanıyorum ki tüm isteklerinize cevap verebilir

  • Hasan MANZAK diyorki:

   NASM’ı çok fazla tecrübe etmedim açıkçası. FASM, TASM ve MASM hezimetleri sonrasında yeni bir arayışa girmedim ve kendi isteklerim, kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda bir assembler yazmaya karar verdim. Şu sıralar onun üzerinde çalışmaktayım hatta. Henüz bir isim vermedim ama geliştirme süreci ismi HASM olarak geçiyor :)

 3. shalafiraistlin diyorki:

  Boot loaderı neden kendin yazmaya çalıştın? Kernel development başlı başına bir konu olduğu için, mevcut bootloader’lardan birini kullanman (örneğin) GRUB, asıl kernel space’e daha hızlı dalmanı sağlayabilirdi.

  • Hasan MANZAK diyorki:

   Projenin mevcut amacı tamamiyle baştan yazılmak olduğu için erişimdeki tüm boot loader ve kernel projelerinden kaçmış durumdayım.. Esinlenmiyor da değilim, esinleniyorum elbette :)) Ama dediğim gibi, tüm tool ları da dahil olmak üzere başından sonuna kadar özgün bir proje olması yönünde ilerliyorum.

 4. Geri izleme:HaPG - Deneysel Parser Generator - ASM Syntax

Bir Cevap Yazın