YOLO Dünyası için Geri Sayım Başladı!

haydar-colakoglu-yolo-uygulama

Ulaşımda En Pratik Yol O!  sloganı ile yola çıkan ve Uber’in karşılaştığı en güçlü rakip olan girişim YOLO için geri sayım başladı. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gören şehir içi, konfor ve kaliteyi birleştiren yolculuklar sağlayan platformlara bir yenisi daha ekleniyor. Kısa süre içinde hayatımızda farklı bir yer edinmeyi hedefleyen girişimin adı YOLO.

YOLO, şehir içinde lüks segment araçlar ile şehir içi VIP taşımacılık hizmeti veren ve sektöre çok iddialı girerek diğer rakiplerine nazaran çok farklı iş modeli ve kazanç vaat eden bir mobil uygulama. Dünyada Uber modeli olarak bilinen mobil uygulamanın Türkiye versiyonu olarak planlanmış olan YOLO, uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış.

YOLO’yu dünyadaki benzerlerinden farklı kılan en önemli özellik TR’de hukuksal altyapısının sağlamlığı ve farklı kazanç modelleri. YOLO, hem kullanıcılara, hem de iş ortaklarına sağladığı yeni nesil bir iş modeli ile kısa sürede yola çıkıyor.

haydar-colakoglu

YOLO, TEB Holding ve Çolakoğlu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Haydar ÇOLAKOĞLU başkanlığındaki güçlü yatırımcı ve yönetim kadrosu ile de dikkat çekiyor. Yönetim kademesindeki 12 kişilik tecrübeli ekibin, 1 yıl süren çalışmaları sonucu ortaya çıkardıkları YOLO, şehir hayatına yeni bir soluk getirmeyi planlıyor. 

haydar-colakoglu-teb-genel-mudur

Ulaşımdaki zorlukları keyif ve konfor ile çok uygun koşullarda sunmayı hedefleyen ekip adına konuşan YOLO Yönetim Kurulu Başkanı Haydar ÇOLAKOĞLU şunları söyledi;

“Günümüzde temel ihtiyaçlarımızdan biri olan şehir içi konforlu seyahatin hızlı, güvenli ve ucuz olarak sağlanabilmesi başlangıç noktamızdı. Bununla birlikte, kayıt dışı kalan birçok seyahatin kayıt altına alınarak vergilendirilmesi, sektörde hukuksal altyapının sağlamlaştırılması yeni düzende yeni normallere alışan bizler için çok önemli. İşlerimize teknolojiyi en verimli şekilde entegre etmek hem kullanıcılarımıza hem de iş ortaklarımıza yüksek kazanç sağlayacaktır.

YOLO yüzde yüz yerli yapım bir uygulamadır. Amaçlarımızdan biriside bu iş modelini hızlı bir şekilde ülke dışında da kullanılan bir marka yapmaktır. YOLO’nun temel felsefesi bundan ibarettir. 

Kendi kurucularımızın sağladıkları desteklerin yanında, henüz başlangıç aşamasında iken Los Angeles merkezli bir yatırım şirketinden 16 milyon dolar değerleme ile bir kısım yatırım aldık. Kendileri ile yaptığımız çalışmalar sonucunda da “you only live once” baş harflerinden oluşan YOLO isminde karar kıldık. Bunun yanısıra Los Angeles, San Francisco, Londra ve Zürih merkezli yatırımcı grupları ile de görüşmelerimiz devam etmekte. Bu güç birliği platformu ile hem UBER gibi bir dünya devine rakip olacak, hem de Türkiye’den bir dünya markası çıkartabilmek için çalışacağız.

haydar-colakoglu-yolo-turkiye

Başlangıç gününde 300’ün üzerinde araç ile hizmet verecek olan YOLO ile kullanıcılar, tek tuş ile araç çağırabilecek, ulaşım ücretlerini kredi kartları ile ödeyebilecekler. Araçta unuttukları herhangi bir eşyanın güvende olduğunu bilecekler. Yıl sonu hedefimizde 1000’i aşkın araçla hizmet vermek var.

Bu uygulamaların yanısıra yolcularımızı çok özel kampanyalardan da faydalandıracağız. Farklılıklarımız, ilk günden bu ayrıcalıklar ile görülecek. Kasim ayında acilacak beta surumu ile İstanbul`un bazi seckin mekanlarinda yapilacak test surusleri ile hizmete baslayacak olan uygulama üzerinden özellikle tanıtım günlerimizde kayıt yaptıran yolcularımıza 15 Aralık – 4 Ocak tarihleri arasında ücretsiz ulaşım hakları, çeşitli promosyonlar sağlayacağız. Açılışa özel bu kampanya gibi birçok büyük kurumdan da kampanya desteği alan YOLO ile yolculuklarınızın standartları değişecek. YOLO’yu hepinize tavsiye ediyorum. YOLO dünyasına hoş geldiniz.”

GooglePlay ve AppStore dan indireceğiniz uygulama sayesinde YOLO dünyasında siz de yerinizi alın. Detaylı bilgi ve iletişim için www.yolo.com.tr adresinden YOLO’ ya ulaşabilir @yolo_turkiye Instagram adresinden de takip edebilirsiniz.

 

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Can you define an array on the stack and pass the pointer to a global variable?

The Original Question

I’m programming C on a microchip that doesn’t support any memory allocation commands, but it does like pointers (of course). So my question is:

Is there a way to define an array within a function, and pass the pointer to that array back to a global variable?

This would be a way to have a dynamic memory use WITHOUT malloc, realloc, or calloc. Essentially stack memory being passed back to global WITHOUT it destroying itself. I’m assuming that the alloc commands are specifically needed to ensure it doesn’t get destroyed, but I wanted to check and see if there was a way around this.

My Answer

The main problem is function calls and how calls affect stack. On IBM architecture, simply, current EBP pushed to stack, caller stack frame is saved to EBP and callee parameters pushed to stack(generally). On return pushed EBP is poped and stack allocated parameters could be overwritten by caller, that area is free to use since callee is returned.

When you some how dynamically allocate some space on stack, it’s a possibility to overwrite that space somewhere in time at a function call which has some wide veriaty of parameters or recursive calls. This is why all dynamic allocations happens in Heap and heap management is at the hands of operating system. Since malloc (etc) is o.s. wrappers for heap allocations you do not need to worry about that management, o.s. will take it care for you.

If you want to achieve dynamic allocations on stack you need to go with assembly. Make sure allocate enough space before a function call at the caller site and take that space back when caller will be returned to its caller. And that organisation would be a brainfk i guess..

The Link on StackExchange Stackoverflow Site

Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır!

Direksiyon başında mesajlaşmayın, güvenliğinizi riske atmayın.  
Trafik Hayattır!

Gelişen teknoloji sayesinde günlük işlerimizin birçoğunu cep telefonları üzerinden yapmak hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de cep telefonuna olan bağımlılığımızı giderek arttırıyor. Bu bağımlılık trafikte ise önemli bir tehlike unsuru yaratıyor.

Araç kullanırken cep telefonuyla mesajlaşmak veya konuşmak sadece sürücü güvenliğini değil, yaya güvenliğini de tehlikeye atan en büyük hatalardan biri olarak gösteriliyor. Yapılan bir araştırmaya göre cep telefonuyla mesajlaşan veya konuşan bir sürücünün sarhoş bir sürücü ile aynı tepkileri verdiği öne sürülüyor. Tüm bu sebeplerden ötürü Doğuş Otomotiv’in kurumsal sorumluluk platformu Trafik Hayattır cep telefonu kullanımı konusuna dikkat çekerek, toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Trafik güvenliği bilincini toplumun tüm kesimlerine yaymak için faaliyetlerini sürdüren Trafik Hayattır, 4 ana mesaj üzerinden farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bu kapsamda, platform aşırı hız, bebek koltuğu kullanımı, emniyet kemeri gibi trafik güvenliği stratejik mesajlarına son yıllarda ‘cep telefonu’ kullanımını da ekledi. Trafik Hayattır cep telefonu kullanımına dikkat çeken dergi ve gazete ilanlarına ek olarak, yeni animasyon serisindeki animasyonlarla da cep telefonu kullanımının risklerini esprili şekilde aktarıyor.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

HaPG – Deneysel Parser Generator – ASM Syntax

Daha yazının girişindeki not: Şu işe giriştim girişeli isimlendirme tekniklerim üzerine şöyle bir baktığımda kendimde fena bir megalomani sezmedim değil açıkçası :):

gibi…

Neyse… Mevzudan kısaca söz edersem, evet deneysel bir Parser Generator üzerinde çalışmaktayım, ufaktan ufaktan. Bu çalışma süresince bilinen Grammer, Parser, Compiler vb çalışmaları (CFG, LL(k) gibi) katlettiğimin farkındayım. Amaç biraz da bu aslında. Ortaya yeni neler çıkabiliyor, bunları görebilmek.

İlk adım olarak ortaya bir grammer çıkartmam gerektiğini ve Parser Generator projesine tam manasıyla daldığımda her bir adımı kontrol altında tutabilmeyi düşünerek kendisiyle sıkı fıkı olmaktan memnuniyet duyduğum, sevgili assembly dilinin Intel syntax’ını sağlayacak bir kurallar dizisi ortaya çıkartmaya çalıştım. Aşağıda bu kurallar dizisini ve sıktığım meta karakterler açıklamalarını bulacaksınız. Mevcuta döktüğüm kurallar tam bir assembler desteği sunmamakta. İlerleyen zamanlarda, vakit buldukça eksik kalan ve şimdiye kadar kullandığım assemblerlarda eksikliğini hissettiğim, “keşke şöyle bir şey de olsaydı” dediğim özelliklerin kurallarını da ekleyeceğim.

Kurallara ve ek özelliklere yönelik önerileriniz, tavsiyeleriniz göz ardı edilmeyecektir :) Sağlıcakla kalın… Continue reading

Tapan – Tapılan

Baktım ki O Yolda arada sırada hit alıyor, bir başka Asaf favorimi eklemek istedim…

Tapan – Tapılan

Her şeyin var nerde’leri
Bir-bir açar perdeleri
Her perdede oraları
Açılı kapanı gelir

Pencerenin kapanları
Cam takıp da kıranları
İçe dışa bakanları
Kıranla yapanı gelir

Yeni gelen hep yabanı
Düşer başına tavanı
Tapılan durur da hani
Bakarsın tapanı gelir

Algoritmaları Optimize Etmek

Uzun bir süre sonra tekrar buralardayım.. E hadi bismillah o halde ;)

Biz mühendislerinin sahip olması gereken en genel yeteklerden biri en az kaynakla en çok işi ortaya çıkartabilmektir. Söz konusu bilgisayar mühendisliği olunca bu kavram kendini bilgisayar sistemleri kaynaklarına, daha da derine inersek yazılım geliştirme dünyası içinde üretilen kodların ya da bir problemin çözümüne yönelik algoritmaların daha az işlemci gücü, daha az ram ve daha az süre kullanarak işlerini tamamlaması halini almakta. İşin içinde “daha az tüket, daha fazla üret” mantığı olduğu için “optimizasyon” kavramı kaçınılmazlarımızdan biri olarak hayatımızın içerisine işliyor…

Aşağıdaki yazıda basit bir problemi alıp, problemin çözümüne yönelik basit bir algoritma önereceğim ve ardından önerdiğim bu algoritmanın adım adım nasıl optimize edileceğini ele alacağım. Hadi başlayalım o zaman:
Continue reading